Nasza historia

O nas

Nasza historia

Historia Stowarzyszenia „Rodzin i Przyjaciół Osób w Spektrum Autyzmu AUtopozytywni” rozpoczęła się od spontanicznego hasła: „Chcemy szkoły dla naszych dzieci – szkoły dedykowanej uczniom w spektrum autyzmu.”

Jako „Społeczna Inicjatywa Rodziców Dzieci w Spektrum Autyzmu” za pośrednictwem Dyrektora Oddziału Małopolskiego  PFRON, Pani Marty Mordarskiej, spotkaliśmy się z Panem Edwardem Bolakiem, ekspertem ds. autyzmu, od 2003 r. związanym, z Fundacją Wspólnota Nadziei i ośrodkiem dla dorosłych osób z autyzmem „Farma Życia” i Wiceprzewodniczącym Porozumienia AUTYZM-POLSKA w jednej osobie. Dzięki projektowi finansowanemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny „Zrozumieć i wspierać – ochrona praw osób z autyzmem” zostały nam zaproponowane dwa działania: szkolenie dla rodziców poprowadzone przez Panią Monikę Szubrycht w Niepublicznym Przedszkolu Terapeutycznym „AutoSTOP” oraz spotkanie uświadamiająco-integracyjne, które w efekcie przerodziło się w poważną konferencję. W ramach Konferencji poruszono m.in. potrzebę powstania szkoły podstawowej dla dzieci z ASD w Nowym Sączu.

Nasza historia

A wszystko zaczęło się od

pamiętnego spotkania z Panią Martą Mordarska – Dyrektorem Małopolskiego Oddziału PFRON oraz Panem Edwardem Bolakiem – przedstawiciel Farmy Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei.

Nasza historia

12 kwiecień 2023 r.

Szkolenie dedykowane dla nas rodziców przeprowadzone przez Pani Monikę Szubrycht w ramach projektu: „Zrozumieć i wspierać. Ochrona praw osób z autyzmem.”

Nasza historia

24 kwiecień 2023 r.

Spotkanie Integracyjne i Uświadamiające. „Autyzm- Poznać, aby zrozumieć”.

„Inicjatywa Społeczna Rodziców Dzieci w Spektrum Autyzmu” odegrała w trakcie tego Spotkania-Konferencji ważną rolę. Właśnie podczas tego wydarzenia po raz pierwszy głośno wypowiedzieliśmy swoją prośbę-postulat utworzenia szkoły dedykowanej dzieciom i młodzieży w spektrum autyzmu.