Projekt „Spektrum wrażliwości - Andersen i Nikifor w małopolskiej przestrzeni”

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Nasz wyjątkowy projekt zrealizowano we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu (MOK). To właśnie w ramach tego zadania publicznego sztukę teatralna połączyła się z  edukacją, integracją i wspieraniem osób ze specjalnymi potrzebami.

O projekcie.

Integralną częścią projektu stały się warsztaty teatralne skierowane do osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. W zajęciach, prowadzonych przez Panią Grażynę Marię Grobelną-Przybyło, doświadczonego instruktora-reżysera, wzięło udział 20 dzieci wraz z rodzicami. Towarzyszyli im profesjonalni aktorzy, Pani Grażyna oraz Marcin Turek, na co dzień aktor Teatru Robotniczego w MOK. Wspólna praca pozwoliła na integrację, rozwój kreatywności, umiejętności komunikacyjnych i pewności siebie.

Grupa docelowa
Projekt skierowany jest do:
  • osób z ASD i innymi niepełnosprawnościami,
  • ich rodzin i opiekunów,
  • neurotypowej młodzieży,
  • nauczycieli oraz lokalnej społeczności Nowego Sącza i okolicznych powiatów.
Cel projektu

Głównym celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami i zwiększenie ich udziału w obiegu kulturalnym. Warsztaty i spektakl to okazja do zaprezentowania ich talentów szerokiej publiczności, wzbogacając ofertę kulturalną Małopolski.

Wartość edukacyjna i społeczna

Wybrane dzieła Andersena, będące literacką egzemplifikacją ASD, oraz twórczość Nikifora, artysty prawdopodobnie zmagającego się z autyzmem, stanowią idealny fundament do refleksji nad różnorodnością i wrażliwością.

Magiczny spektakl

W ramach inicjatywy przygotowano spektakl teatralny inspirowany twórczością Hansa Christiana Andersena oraz malarstwem Nikifora, artysty związanego z regionem. Kompilacja baśni i motywów malarskich stała się podstawą dla dwóch wystawień spektaklu, który ukazuje piękno różnorodności i przełamuje stereotypy.

Fotorelacja, autor części zdjęć Fotograf Tomasz Łakoma