II Gala Pływacka dla Dzieci z Niepełnosprawnościami

II Gala Pływacka dla Dzieci z Niepełnosprawnościami zakończyła się ogromnym sukcesem! To wyjątkowe Zadanie zrealizowano w ramach konkursu „Sportowe SĄDECKIE – EDYCJA 2024 Patronat Honorowy objął Tadeusz Zaremba – Starosta Nowosądecki.  

W wydarzeniu udział wzięło 50 dzieci (w spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością ruchową, chorobami rzadkimi genetycznymi i niepełnosprawnością intelektualną). Kryterium uczestnictwa w Gali było jedno: chęć kontaktu z wodą. Organizatorzy uznali, że każde dziecko ma szansę udziału, niezależnie od tego czy potrafi pływać czy też nie. Celem imprezy było zachęcenie dzieci do wodnej aktywności, która w terapii niepełnosprawności ma kluczowe znaczenie. Kontakt w wodą rozwija nie tylko umiejętności motoryczne dzieci, ale również wpływa na rozwój kompetencji społecznych i sprzyja inkluzji i akceptacji neuroróżnorodności oraz niepełnosprawności. 

 

Gala Pływacka dla Dzieci Młodzieży z Niepełnosprawnościami w Nowym Sączu została zorganizowana po raz drugi. Pomysłodawcą wydarzenia był Szczepan Dziedzic ze Szkoły Pływania „You can swim”, Instruktor Sportu o specjalizacji Pływanie, mający również uprawnienia do uczenia pływania osób z niepełnosprawnościami wg zasad Koncepcji Halliwick. To właśnie on rok temu zaproponował współpracę Stowarzyszeniu „Rodzin i Przyjaciół Osób w Spektrum Autyzmu AUtopozytywni”. Nasza organizacja podjęła się zadania i z sukcesem zrealizowała je po raz kolejny.

W tym roku do pomocy w organizacji dołączyła firma Animaniak – Animacja Dzieci oraz Wolontariusze Hope, którzy przygotowali dla uczestników nie tylko atrakcje w formie zabaw i gier, ale również zaskoczyli wszystkich dodatkowymi prezentami i poczęstunkiem dla dzieci i rodziców. Po raz kolejny jako Wolontariusz w charakterze pielęgniarki wystąpiła również Pani Ilona Orzeł – Radna Miasta Nowego Sącza. Do pomocy Pani Ilonie dołączyła także jedna z mam naszych dzieci, Kinga Padula.

Profesjonalna opieka naszych instruktorów pływania Szczepana Dziedzica oraz  Jakuba Kuliga ze Szkoły Pływania „Hardy dzieciak”  zapewniła bezpieczeństwo i dobrą zabawę. 

II Gala Pływacka nie odbyłaby się bez wielu Darczyńców. W gronie osób, które wspomogły wydarzenie finansowo były: Maciej Rogóż – Radny Miasta Nowego Sącza, Grzegorz Fecko Radny Miasta Nowego Sącza, Firma Inter-Styl Janusz Rusnak, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, firma Animaniak – Animacja Dzieci, Hotel Beskid, Hotel Perła Południa, firma STS-COM, firma BATIM Transport Międzynarodowy i Spedycja, firma Herbapol. Masz to w naturze. Lublin S.A. oraz Mgr Mors.

Szczególne podziękowanie kierujemy do Hotelu Beskid, który otworzył przed naszymi dziećmi swoje drzwi. Kameralny basen, dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami gwarantuje dzieciom  przyjazne warunki. Warto podkreślić, że na tym basenie przez cały rok odbywały się warsztaty dla dzieci w spektrum autyzmu: 

„Warsztaty na basenie dla dzieci w spektrum autyzmu jako forma rozwijania umiejętności motorycznych z elementami treningu  społecznego” oraz „Wodna Harmonia: Warsztaty na basenie dla dzieci w spektrum autyzmu jako forma rozwijania umiejętności motorycznych i społecznych z elementami muzykoterapii”. Oba projekty „zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”. 

Na basenie w Hotelu Beskid odbyły się też „Warsztaty na basenie dla dzieci w spektrum autyzmu” sfinansowane dzięki środkom pozyskanym z kiermaszy ciast w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Nowym Sączu oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Nowym Sączu. 

Mamy nadzieję, że tradycja pływania wśród dzieci z niepełnosprawnościami będzie rozwijana, pomoże im pokonywać ograniczenia i wpłynie na ich lepszą jakość życia.

 

Fotorelacja z wydarzenia: